Творческая группа

ДИФЕРЕНЦІЙОВАНИЙ ПІДХІД У РОБОТІ

 

БІБЛІОТЕКИ

 

ТА ОБСЛУГОВУВАННІ ЧИТАЧІВ.

 

(початкова школа 1-4 класи)

 

 

 

Організація сучасного бібліотечного середовища

 

          Бібліотека школи працює під девізом:   « Хто володіє інформацією, той  досягає успіху».

          З давніх часів бібліотека була сховищем для документів. Роль же сучасної бібліотеки  підвищується в багато разів - підготувати користувачів до життя в інформаційному суспільстві, де накопичення інформаційних масивів йде дуже швидкими темпами. Успішно справитися з цією роллю можна лише при умові активного використання і впровадження сучасних новітніх технологій,

    Треба створювати комфортні умови для користувачів, облаштувати зони диференційованого обслуговування читачів,  безбар'єрний доступ до ресурсів бібліотеки.

      Провідним напрямком сучасної бібліотеки є інформатизація - впровадження і розвиток нових інформаційних технологій, формування і використання електронних ресурсів, впровадження мультимедійних технологій, розвиток мережевої взаємодії бібліотек, підключення до світової системи Інтернет.

      Використання нових інформаційних технологій допоможе  ефективніше задовольняти потреби читачів у пошуках необхідної інформації та розширити коло своїх професійних можливостей. В бібліотеці буде організовано сучасне середовище. Сучасна бібліотека  буде гарантувати комфортність і високий рівень обслуговування користувачів. Перед користувачами бібліотеки буде розкрито зміст унікального інформаційного ресурсу, яким вони в повній мірі зможуть скористатися для  навчання та дозвілля.

      Користь від вільного доступу в мережі Інтернет у  бібліотеці отримають вчителі - використають знання для зростання та розвитку творчої особистості, підвищують свій фаховий рівень за світовими стандартами, учнівський колектив - розширить знання предметів шкільної програми, Інтернет-спілкування в соціальних мережах, блогах,  використання сучасних нових інформаційних технологій , Інтернет-подорожі та екскурсії, здійснення віртуальних подорожей Всесвітньою мережею, використовуючи пошукові системи, спілкуватись з колегами, індивідуальні та колективні консультації та багато чого іншого.

      Бібліотека стане справжнім осередком надання нових послуг користувачам.

 

Диференційований підхід до обслуговування учнів початкової школи.

 

           Одним із важливих принципів роботи шкільного бібліотекаря є                                    диференційований  підхід до обслуговування учнів-читачів. Зважати на вікові особливості дітей  - обов’язкова умова успішного керівництва читанням. Учнів різного шкільного віку треба обслуговувати по-різному.

В обслуговуванні читачів та популяризації книги, яку проводимо для дітей молодшого шкільного віку, використовуються різноманітні форми роботи, впроваджуються новітні техноло­гії. Книга приходить до кожного з нас у дитин­стві. В.О. Сухомлинський вірив у виховну силу книжки:           «… коли з дитинства не прище­плено любові до книги, коли читання не стало духовною потребою дитини на все життя, то вже в юнацтві її душа стане порожньою».

Найважливіше завдання початкової шко­ли— навчити дітей учитися, а це неможливо без уміння читати й працювати.

За роки роботи в шкільній бібліотеці в мене виробилася своя система з цього напрямку. За основу використовую ідеї та методику виховання в дітей любові до книги В. Сухомлинського.

На власному        досвіді переконалась у тому, наскільки важлива перша зустріч із майбутніми читачами - учнями першого класу.

Традицій­но це екскурсія в шкільну бібліотеку у вересні.
По-перше, успіх залежить від того, яке вражен­ня на дитину справить бібліотекар. Привітність, увага до маленького читача допоможуть йому в
майбутньому відчути себе особистістю. По-друге, вплив на формування відносин дитини з бібліо­текою і бібліотекарем має ознайомча: бесіда.
 Дуже        важливо зуміти емоційно вплинути на школяра, стати порадником і першим помічни­ком на шляху «його читацького розвитку». Тому до цієї зустрічі готуюся досить ретельно.

Під час такої екскурсії-мандрівки діти потра­пляють у цікаву гру: зустрічаються з казковими героями, які пропонують їм відгадати загадки, дати відповіді на запитання вікторини, телеграми від казкових героїв, які слу­жать перепусткою в книгозбірню. Далі розпові­даю про те, що тут живуть мудрі друзі - книги, й називається цей дім «бібліотекою». Знайомлю з мешканцями - маленькими та великими, лег­кими й важкими; показую виставки:

  • «У світі казки»,
  •  «Для вас, малюки, цікаві книжки»;
  •   «Дивосвіт рідної природи».

          Роз­повідаю про правила користування бібліотекою.

З першого класу я розпочинаю формувати ін­терес учнів до літератури, навчаю їх сприймати текст та розуміти прочитане. Серед рекомендо­ваної літератури - казки, оповідання, вірші.

Казка однією з перших розкриває перед дити­ною все багатство людських стосунків, формує певне ставлення до себе, до тих, хто живе поруч, до навколишнього світу, природи. Читаючи казку, дитина ніби йде у світ цього твору. Діти глибоко пе­реживають те, про що читають: радіють перемозі добра, засуджують зло. Під впливом почуттів, які пробуджують казкові герої, дитина вчиться мисли­ти словами. Без казки, живої, яскравої, неможли­во уявити дитячого мислення та дитячої мови.

З метою вдосконалення свідомого читача, роз­витку логічного мислення, після прослуховування казки використовую тести, де потрібно дати відповідь «так» чи «ні». Також - практикую гру «Будь уважним». Коли звучить правильна відпо­відь, діти плескають - у долоні. Часто проводжу бесіди за запитаннями. Діти демонструють ілю­страції, потім створюють словесні картини - описи. Ігрових моментів можна використати безліч.

Отже, емоційний вплив, розвиток образного мислення, аналіз тексту й слова - основні прин­ципи роботи з казкою. Традиційно в першому класі проводиться  свято «Прощання з буква­рем». На ньому діти показують свої знання й уміння,  яких вони досягли протягом року, за­вдячуючи своїй першій книзі.

      Використовують­ся театралізовані елементи, ігри, вікторини. Мета цього заходу дати зрозуміти дітям, що буква, слово, книжка завжди разом. Індивіду­альна  робота з учнями молодших класів почина­ється з першого класу, коли вони стають читача­ми шкільної бібліотеки. У нашій школі посвята в читачі проводиться святково. З активом готує­мо театралізовану виставу за участю  казкових героїв, а вводить юних читачів у літературні глибини Королева книг. Казкові герої проводять літературну вікторину «З якої це казки?», пропонують відгадати загадки про книгу, школу, продовжити прислів'я, приказки. Королева зна­йомить дітей  зі своїми героями, розповідає про правила, які існують у її володіннях, школярі вголос повторюють пам'ятку юного читача.

Індивідуальний підхід до кожного читача - важливий принцип роботи, в основі якого лежить вивчення дитини: здібностей, прагнень інтересів захоплень тощо.; Методи індивідуальної роботи з дітьми молодших класів щодо пропаганди книги різні.

 «Кожна дитина - унікальний світ, який потребує використання не стандартного, а особли­вого педагогічного «ключика», — писав Василь    Сухомлинський.
         Найбільш поширеною формою є особисне  спілкування з юним читачем. Діти потребують допомоги у виборі книг. Кольорові, гарні, вони приваблюють око дитини. І тут вирішальне слово повинне належати бібліотекареві..  Особисто я,  коли проводжу рекомендаційну бесіду, прагну викликати, інтерес до видання. Для цього про­поную розглянути малюнки, прочитати уривок, знайомлю з коротким змістом. Часто розповідаю про те, що сама в дитинстві дуже любила читати казки й особливо із щасливою кінцівкою. Звертаю увагу на обкладинку, титульну сторінку, ;знайомлю зі структурними елементами, фор­мую навички користування книгами.  Без цих елементарних умінь неможлива самостійна робо­та дітей із книгою. Тобто, у бесіді можна вико­ристовувати різноманітні прийоми залежно від її мети, характеру літературного твору, вікових та індивідуальних особливостей читача.

Важливим чинником ефективного навчання В.О. Сухомлинський вважав людяність, любов, доброту, чуйність, сердечність і тактовність сто­совно учнів «Пам'ятайте,  - пише Василь Олек­сандрович у статті «Залежить тільки від вас», що кожна дитина приходить у школу зі щирим бажанням добре вчитися. Воно ніби яскравий вогник, що освітлює світ дитячих турбот і тривог. Розумію, що саме від бібліотекаря значною мірою залежить, чи стануть діти активними читачами, чи лишаться байдужими до книж­ки. Бесіди про прочитане сприяють збагаченню словникового запасу школярів, навчають виді­ляти головне, висловлювати свої думки.

Спостереження — це метод поглибленого вивчення читача-дитини. Мені цікаво спостеріга­ти за тим, як вони вибирають книги, чим цікавляться. Коли учні починають працювати з довідковою, науково-популярною літературою, важливо допомогти зорієнтуватися, дати під­казку йому  в цій роботі, хоча вони й самі прагнуть до спілкування. Так формуються навички самостійної роботи з книгою.

Це початкові, найпростіші методи і прийоми роботи з юними читачами. Є й інші, які потребують участі як учителя, так і бібліотекаря. Це - ведення: щоденника читача, написання від­гуків про книгу, обговорення книг, робота з пе­ріодичними виданнями.

   Сучасні діти читають дедалі менше й менше, оскільки надають перевагу відео, телебаченню, комп'ютеру. Тому з метою систематичної роботи з книгою, як основним джерелом знань, періо­дично проводжу в усіх молодших класах групові аналізи стану читання художньої літератури в шкільній книгозбірні. Розповідаю про те, скіль­ки книг за певний період прочитав кожен шко­ляр, аналізую читацькі формуляри. У розмові з класоводом визначаю, як вплинула: на техніку читання самостійна робота над літературними джерелами. Якщо, дитина багато читає і техні­ка читання відповідає вимогам, передбаченим програмою для цієї вікової .групи, то з метою заохочення на формуляр прикріплюю своєрід­ну відзнаку —  «комашка - сонечко», а фото  дитини  розміщую на  стенді   «Кращі читачі».

         Бібліотека з  її .великим фондом літератури, довідково- бібліографічним апаратом допомагає виховувати в учнів потребу самостійно читати, формувати читацькі інтереси. Ці завдання допомагають реалізувати й бібліотечні уроки, їх мета – розвиток бібліотечно-бібліографічних навичок у дітей, виховання інтересу до книги як до засобу успішного засвоєння шкільних наук, бажання працювати з довідковими  виданнями.

          Проводити їх необхідно цікаво, підбираючи різ­номанітні матеріали, і діти   молодшого  шкільного  віку   своєрідно сприймають  навколишній світ,   відображений у книзі. Вони по своєму ставляться до всього прочитаного. Характерним для молодших школярів є інтерес до навколишнього середовища.

           У розвитку читацьких інтересів учнів важливу роль відіграють почуття та емоції. А тому, підбираючи літературу для читання й обговорення, враховую ці аспекти. Вибираю книги з яскравими малюнками цікавим змістом.

     Молодші школярі мають можливість самостійно вибирати книги. В бібліотеці створені умови для відкритого доступу до фонду. Діти отримують задоволення від спілкування з книгою. Вони охоче беруть книги, які їм рекомендує вчитель, бібліотекар.  Пропонуючи ту чи іншу літерату­ру, ми допомагаємо учневі знайти те, що йому потрібно, і одночасно привчаємо читача свідомо формувати свої бажання.  У навчальному закладі створено всі умови для розвитку творчості літературних здібностей учнів: уроки читання, позакласного читання, розвитку мовлення. Складено список рекомендованої літератури для позакласного читання.

    Співпраця з практичним психологом школи допомагає встановити зв’язок з основними процесами вікового розвитку дітей та їх художніми смаками. Мета співпраці – створення системи взаємодії бібліотеки та психологічної служби у процесі вивчення читацьких інтересів учня.

Анкета «Книги – мої друзі».

1.Назвіть вашу улюблену книгу.

2. Твори яких авторів найчастіше ви читаєте?

3. Хто з героїв книг вам найбільше сподобався?

4. Про що вам хотілося б читати?

- про тварин;

- пригоди;

- фантастику;

- про дітей та школу;

- те, що радять;

- просто цікаві книжки.

          Виховання бібліотечно-бібліографічної куль­тури школярів — щоденна робота шкільного бібліотекаря.

          Вона буде ефективною лише тоді, коли ця робота буде вестись з усіма віковими група­ми школярів. Особливу увагу треба приділити учням початкових класів.

         Читання — найважливіший засіб збагачення знань. Самостійна робота з книжкою буде ефек­тивною лише тоді, коли наші читачі оволодіють культурою читання. Адже культура читання — це вміння швидко знаходити в бібліотеці потріб­ні книжки, уміння швидко створити правильне уявлення про зміст і особливості книжок, умін­ня виділити з них ті, які треба опрацювати на­самперед і ґрунтовно, а які досить лише переглянути. Це не бездумне запам'ятовування про­читаного, а уважне заглиблення в його зміст, знаходження основного, найважливішого. Це творче ставлення до прочитаного.

         Формування культури читання, краще озна­йомлення дітей із книгою, працею бібліотекаря, роботою бібліотеки сприяють розвитку вмінь са­мостійно знаходити потрібну інформацію, фор­муванню світогляду дітей, розвитку любові до читання. Виховання шанобливого ставлення до книги, поваги до праці людей, що їх створю­ють, — основні завдання, які повинен ставити перед собою шкільний бібліотекар.

           Особлива, увага приділяється юним читачам, бо саме в цьому віці формується світогляд ди­тини.  Обмін книг супроводжується короткими бесідами, у ході яких з'ясовується, як дитина зрозуміла прочитане, що сподобалось, а що ні, і чому. Залежно від індивідуальних нахилів дитини, начитаності, техніки читання, рівня знань я рекомендую відповідну літературу. Коли юний читач приходить до бібліотеки, запрошую його до бесіди про прочитану книгу, водночас з'ясовую й інтереси маленького читача, і те, як він може передати зміст книги. Якщо читач не може передати зміст прочитаного, пропоную йому коротенькі оповідання, щоб легше було запам'ятовувати прочитане. Поступово юний читач почуває себе вільніше у співбесідах. Сво­їм головним завданням вважаю виховувати у молодшого школяра любов до книги, до зацікавленого творчого й осмисленого читання.

  З цією метою у школі впроваджено проект «Читайлик» для учнів початкових класів. Ро­бота проводиться протягом усього навчального року. Цей проект включає кілька форм роботи.

    Однією з форм роботи є конкурентне змагання «В будь-яку пору року – ми  читаємо  багато». Метою проведення цього конкурсу є залучення дітей до систематичного та осмисленого читання.  Бібліотекар проводить аналіз чи­тання за семестр серед учнів 2-4 класів. Проводиться захист читацького формуляра. Переможці отримують дипломи та заохочувальні призи.

     Підсумки розміщені на стенді « Кращі читачі ».

     Практика показує, що успішність учнів зна­чною мірою залежить від техніки читання та сприйняття прочитаного. Через це з учнями мо­лодших класів потрібно постійно вести як гру­пові, так і індивідуальні бесіди, залучаючи до читання книг, контролюючи і скеровуючи їх, розвиваючи читацькі інтереси.

         Учні 4-х класів із другого півріччя  роблять перші спроби в написанні відгуків на прочитані кни­ги. Це декілька речень, які учні записують на листках-відгуках Спроби напи­сання відгуків формують осмислене розуміння тексту, вміння робити висновки, порівнювати, узагальнювати, сприяють розвитку вміння ді­тей висловлювати свої думки точно і стисло.

         У бібліотеці працює гурток «Книжкова лікарня» для учнів початкових класів. Гурток відвідують і учні девіантної поведінки. Мета гуртка: Виховувати у дітей любов та пошану до книги та людей, які створюють та пишуть книжки. Навчити учнів самостійно виконувати ремонт книги (вклеїти сторінку, зробити закладку, поновити обкладинку).

         У шість років малюк переступає поріг школи, а прощається з нею в юності. Як важливо, щоб ці роки були для кожної дитини радісними, незалежно від того, які в неї обдарування і здібності. Джерелом такої радості можуть і повинні бути книги.

         Основне завдання бібліотеки сьогодні — навчити дітей цінувати книгу, відчувати в ній щоденну потребу. Багато труднощів на цьому шляху чекає і батьків, і педагогів, і бібліотекарів. Але й велика нагорода. Прекрасна книга, прочитана в дитинстві, може залишити слід на все життя.

         Деякі батьки кажуть, що це справа бібліотекарів і вчителів. Так, але хто краще за батьків знає свою дитину? Як часто вразлива дитяча пам'ять роками зберігає влучно сказане батьківське слово!

          Плідна співпраця бібліотекарів з батьками є важливим фактором, який впливає на результативність роботи шкільної бібліотеки з розвитку читацьких інтересів учнів, формує їх бібліотечну грамотність і культуру.

          Основою роботи бібліотеки з батьками юних читачів є глибоке вивчення ролі сім'ї в читанні дітей. У цьому шкільному бібліотекарю допомагають і вчителі, і самі діти. Батьків запрошують відвідати бібліотеку — ознайомитись з приміщенням, з розташуванням книжкового фонду, з великою кількістю дитячої літератури. Більш тісний зв'язок виявляється з батьками учнів початкових класів. Батьки у бібліотеці допомагають своїм малюкам у виборі літератури. Часто це стається тоді, коли батьки відвідують різні масові заходи. На таких заходах  ведуться бесіди про дитяче читання та його особливості, даються конкретні поради щодо керівництва читання, організації домашньої бібліотеки.

            На батьківських зборах проводиться анкетування батьків. Аналіз анкет дає можливість визначити, в чому батьки відчувають труднощі, яку літературу вони використовують у сімейному читанні. 

            Виховуємо читача .Щоб дитина полюбила книжку, процес читання, бібліотекарю повинні допомагати батьки, учителі, потрібно   задуматися над тим, як зробити книжку другом для дітей і помічником у їх вихованні. Це довга і клопітка праця, щоб досягнути успіху, доводиться діяти вдумливо і терпляче.

 

Поради батькам:

   1. Починаючи від народження дитини, постійно купуйте книги.

   2.  Створіть вдома власну бібліотеку.

                  3. Поповнюйте періодично домашню бібліотеку літературою, відповідно до віку  вашої дитини.

                  4. Прищепляйте дитині любов до книги.

                  5. Виховуйте бережливе ставлення до книги.

                  6.  Контролюйте читання дитини.

                  7.  Вчіть переказувати прочитаний твір.

                  8.  Вчіть дитину вибирати книгу за її уподобаннями.

                  9.  Виховуйте бібліотечну культуру дитини.

                          З чого почати? Насамперед потрібно ознайомитися зі змістом багатьох дитячих книжок. Це допоможе краще зрозуміти дитячий світ, порівняти   дитину з ровесниками, іноді навіть знайти якийсь педагогічний прийом.   Книжки пояснюють дітям світ, розвивають їхнє мислення, пам'ять, усне мовлення. Завдання   полягає в тому, щоб дитина правильно налаштувалася   на роботу з книгою,   зрозуміла, для чого потрібна книга, яка користь від неї. Дитяча література має перед собою мету — виховувати учнів книгою. Уже змалечку  треба готувати дитину до майбутньої професії,   виявляти зацікавленість дитини тією чи іншою професією і розвивати це захоплення. Виховуючи у дитині читача,  треба дбати, щоб змалку в неї створювався читацький досвід. А для цього школяреві треба ознайомитися з різноманітною літературою: читати казки, пригодницькі, науково-фантастичні твори, вірші, оповідання, байки, фольклор.

                       Добираючи книжки дітям, треба добре знати дитячу літературу, її виховні можливості, щоб дитина читала їх у тому віці, коли книжкові образи дійсно впливають на формування дитячого характеру.

 

МЕТОДИЧНІ  РЕКОМЕНДАЦІЇ

з теми: «Особливості диференційного підходу в роботі бібліотеки

та обслуговуванні читачів 1-4 класів»

 

     1.  Створення комфортних умов в шкільній бібліотеці для читачів початкової школи ( відкритий доступ до фонду бібліотеки, сучасне обладнання та наочність).

 

  1.  Розвиток  читацьких інтересів :

 

    - індивідуальні бесіди (рекомендаційні бесіди, бесіди про 

     прочитане);

    - аналіз читацьких формулярів (груповий та індивідуальний);

    - анкетування учнів  для виявлення читацьких інтересів;

    - рекомендаційні списки літератури.

 

 

  1. Використання інтерактивних форм масової роботи з учнями початкової школи (екскурсії, ігри, вікторини, конкурси, усні журнали, театралізовані свята).

 

  1. Проведення бібліотечних уроків з використанням ІКТ.

 

          5 .  Комплектування фонду бібліотеки :

 

              - з урахуванням шкільних програм;

              - вивчення  незадоволеного попиту читачів;

              - поповнення фонду сучасною художньою літературою,

                довідковою літературою, періодичними виданнями (дитячі 

                журнали, газети).

 

Список літератури з теми:

 

«Особливості диференційного підходу в роботі бібліотеки та

обслуговуванні читачів 1-4 класів»

 

1. Апасова В.А. Співпраця бібліотекаря з практичним психологом.// Шкільна бібліотека.- 2010.- № 2.- С.73-74.

 

2. Бутенко Н.П. Популяризація літератури засобами бібліотеки. //Шкільна бібліотека.-2010.-№ 9.- С.55-57.

 

3. Дифереційований підхід в обслуговуванні користувачів. Індивиідуальна робота: особливості та методи. [Електронний ресурс] // МБУК МЦБ.- [email protected].

 

4. Палагняк Л.Й. Спільна робота шкільної бібліотеки та педагогічного колективу. // Шкільна бібліотека.- 2010.- № 6.- С.59-61.

 

5. Соловйова Т.Б. Методи залучення учнів початкової школи до шкільної бібліотеки. // Шкільна бібліотека.-2011.-№ 3.- С.82-83.

 

6. Цабеха К.В. Шкільна бібліотека – на допомогу початковій школі.// Шкільна бібліотека.-2011.-№2.-С.101-102.

 

7. Устянська Т.С. Моніторингові дослідження роботи шкільної бібліотеки щодо формування ключових компетентностей в учнів . //Шкільна бібліотека.- 2010.- № 3.- С.27-32.

 

8. Ходорчук В.М. Організація сучасного бібліотечного середовища. [Електронний ресурс].// Режим доступу:  http://1forum.rv.ua/viewtopic.php?f=12&t=793.